Logo webu
Slovenská verzia
Prejsť na českú verziu
Otvoriť vyhľadávanie
Otvoriť menu

Skladovanie vianočných cukroviniek: suché potrebuje „dýchať“ a čokoláda neznesie mráz

Do najkrajších sviatkov v roku zostáva posledných pár dní. A pretože si viacerí z nás nedokážu predstaviť Vianoce bez voňavých cukroviniek, mnoho domácností zapĺňajú v týchto dňoch vône lineckého pečiva, vanilkových rožkov, perníčkov a ďalších dobrôt. Viete však, ako uchovať cukrovinky čerstvé a chutné až do konca roka? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.
Cukrovinky

„Suché“ cukrovinky musia zmäknúť
Medzi typické „suché“ druhy cukroviniek patrí linecké pečivo alebo perníčky, ktoré potrebujú čas na to, aby zmäkli. Preto ich ukladajte do papierových krabičiek alebo prepraviek vystlaných obrúskom, kde budú mať čas zmäknúť. Ak by sa vám predsa len pár dní pred Štedrým dňom zdalo, že nie sú dostatočne mäkké, vložte k nim prekrojené jablko alebo kúsok čerstvého chleba. Vďaka tomuto triku prepustíte k pečivu vlhkosť a to následne rýchlejšie zmäkne. Nezabudnite jablko alebo chlieb vymeniť cca každý druhý deň.

Náš tip: ak pečiete sušienky alebo perníky, po zmäknutí ich presuňte do špeciálnej dózy alebo krabičky, kde sa k nim nedostanú nepríjemné pachy, ktoré by mohli pokaziť zážitok z konzumácie vianočných pochúťok.
Krémové pečivo, kokosky a pusinky si s vlhkom nerozumejú

Okrem „suchého“ pečiva však mnohí z nás pripravujú aj také, ktoré sa plnia rôznymi druhmi krémov, marmelád alebo poliev. Typickým príkladom sú kokosky, snehové pusinky a krémové alebo nepečené cukrovinky, ktorým pre zmenu vlhkosť nerobí dobre.

A tu sa k slovu dostávajú praktickí pomocníci, s ktorými vám vianočné dobroty vydržia chutné a čerstvé nielen do Vianoc, ale pokojne až do nového roka. Reč je, samozrejme, o vákuovacích boxoch a dózach Status, v ktorých s pomocou manuálnej alebo elektrickej pumpy vytvoríte vákuum, vďaka ktorému sa k pečivu nedostane vlhkosť, ani pach z chladničky či špajze.

Cukrovinky

Mali by ste vedieť: ak pečiete bezlepkové pečivo, myslite na to, že musí byť uskladnené oddelene od klasického pečiva. To isté platí aj pre krájacie dosky, vykrajovacie formičky alebo valčeky, ktoré je potrebné pred použitím dôkladne očistiť. Aj stopové množstva lepku totiž môže celiatikom vadiť.

Čokoládové cukrovinky nevystavujte mrazu
Ak ste napiekli viac cukroviniek ako dokážete počas Vianoc skonzumovať, možno vás prekvapí, že niektoré druhy môžete bez obáv zamraziť. Opäť môžete použiť vákuovacie boxy alebo dózy Status. Jednoducho vytvorte v dóze vákuum a takto uskladnené cukrovinky vložte do mrazničky. Druhy pečiva s čokoládovou polevou sú však špecifickou záležitosťou. Tým totiž mráz neprospieva a poleva by mohla popraskať. Problémom môžu byť aj príliš hrubé kúsky cukroviniek, ktoré majú, pri dlhšom mrazení, tendenciu zožltnúť. Zmrazené kúsky môžete vytiahnuť napríklad na jar a pripomenúť si tak čarovnú vianočnú atmosféru.

Pošlite článok známemu