Ročne vyhodíme 1,3 bilióny ton potravín. Ako skoncovať s plytvaním?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko jedla vlastne vyhodíte? A je úplne jedno, či ste to prehnali s nákupom alebo prípravou nedeľného obeda. Každý rok skončí v kontajneroch tretina všetkého jedla, ktoré by mohlo nasýtiť až tri miliardy ľudí. Ako teda obmedziť plytvanie? Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad.
Každoročne vyhodíme do koša 143 miliárd eur
Podľa Európskej únie skončí každý rok v koši 88 miliónov ton zdravotne nezávadného jedla v celkovej hodnote 143 miliárd eur! A to sú čísla, ktoré už stoja za zamyslenie. Ak sa na problematiku plytvania potravinami pozrieme bližšie, tak zistíme, že priemerný Čech ročne spotrebuje 785 kíl jedla a zvyšných 200 kíl vyhodí. Slovensko však na tom tiež nie je úplne najlepšie, nakoľko Slováci dostali nálepku ôsmeho najväčšieho „plytvača“ v rámci EÚ. Každý z nich ročne vyhodí v priemere 111 kíl jedla.

Status

Každý desiaty Európan si nemôže dovoliť kvalitné jedlo
Paradoxom zostáva, že zhruba každý desiaty Európan si nemôže dovoliť kvalitné jedlo a každá štrnásta domácnosť nemá dostatok financií na každodennú konzumáciu mäsa. V Čechách a na Slovensku túto štatistiku najviac ovplyvňujú seniori a samoživitelia, ktorí sú nútení vyžiť z obmedzeného rozpočtu. Problematiku plytvania jedlom sa však snaží riešiť aj legislatíva. Tá však často upravuje pravidla iba pre obchodné reťazce. Na plytvanie v domácnostiach však nemá dosah. Preto nezostáva nič iné, iba zvyšovať povedomie o problematike a vzdelávať verejnosť.

Prečo a aké potraviny najčastejšie vyhadzujeme?
K najčastejšie vyhadzovaným potravinám patrí ovocie a zelenina, pečivo a varené jedlo. Podľa prieskumov najviac plytvajú jedlom ľudia, ktorí žijú sami. Dôvodom je jednoducho to, že sami nedokážu spotrebovať všetko nakúpené jedlo, prípadne ho navaria viac a vďaka nesprávnemu skladovaniu sa jedlo skôr či neskôr pokazí. A práve (ne) správne skladovanie môže značne ovplyvniť množstvo vyhodeného jedla. Je však potrebné vedieť ako na to a zaujímať sa o vhodné alternatívy, ktoré dokážu udržať potraviny dlhodobo čerstvé, chutné a  zdravotne nezávadné. Jedným z možných spôsobov ako znížiť plytvanie je aj vákuovanie.

Status

Žiadne triky, len obyčajná fyzika
Vákuovací systémy Status pomáhajú riešiť problém s nadmerným plytvaním potravinami. Princíp, ktorý títo inovatívni pomocníci využívajú je nesmierne jednoduchý a intuitívny. Vďaka vákuovacím dózam a vákuovačkám totiž znížite atmosférický kyslík vnútri nádoby alebo sáčku a zároveň vytvoríte anaeróbne prostredie, ktoré obmedzuje množenie baktérií alebo húb. Potraviny tak zostanú čerstvé až štyrikrát dlhšie ako v prípade bežného skladovania v chladničke bez vákuovania.

Jednoduché použitie a mnoho ďalších vychytávok
Vákuum v Status boxoch alebo dózach vytvoríte pomocou manuálnej alebo elektronickej pumpy. Keďže ponuka vákuovacích dóz a boxov Status je naozaj bohatá, nechýba v nej ani vákuovací džbán alebo vákuovacia dóza na špagety. Keď k tomu pridáte rôzne veľkosti boxov, ich atraktívne farebné varianty a možnosť nastavenia dátumu uloženia do chladničky či mrazničky, len ťažko budete hľadať spoľahlivejšieho parťáka, ktorý udrží vaše potraviny dlhšie chutné a čerstvé.

Pošlite článok známemu